Nie jest tajemnicą, że osoby mieszkające w blokach, często borykają się z problemem zalanych ścian. Tak naprawdę może to wynikać z chwili nieuwagi sąsiada, który podczas kąpieli zapomniał o zakręceniu kurka z wodą, która dostała się aż na nasze ściany, ale również może to wynikać z wadliwie działającej instalacji, która właśnie znajduje się we wnętrzu ścian. Niemniej jednak problem zalania i pojawiających się w następstwie nieestetycznych zacieków, może być na tyle poważny, że nie obejdzie się bez pomocy specjalistów. Jedną z popularniejszych metod osuszania ściana stało się osuszanie kondensacyjne. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest osuszanie kondensacyjne?
Osuszanie kondensacyjne jest jedną z metod, która dominuje obecnie w procesie osuszania ścian po zalaniu. Tak naprawdę, polega ona głównie na tym, iż w osuszanym pomieszczeniu znacznie obniża się poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu z kolei możliwe jest wychwycenie wody właśnie z powietrza, czyli pary wodnej, która unosi się w postaci kropelkowej, a następnie odprowadzenie jej poza budynek. W ramach powyżej opisanego procesu względna wilgotność powietrza również zostaje odpowiednio zminimalizowana, a wówczas możliwe jest odparowanie wody, która zgromadziła się w murach budynku. Warto wspomnieć, że do metody osuszania kondensacyjnego niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń, które nazywane są osuszaczami kondensacyjnymi. Można powiedzieć, że zasada ich działania jest możliwie jak najbardziej zbliżona do działania klimatyzacji samochodowej. Powietrze z pomieszczenia zasysane jest głównie przez wentylator, a następnie trafia ono do parownika. Jego zadaniem jest przede wszystkim gwałtowne schłodzenie powietrza, tak by para wodna mogła się skondensować, a następnie zmieniła się ona w ciecz. Kondensat zostaje zebrany w specjalnym zbiorniku, który po napełnieniu się, odprowadza wodę wprost do kanalizacji. Osuszacz kondensacyjny umożliwia więc odprowadzanie wilgoci, która początkowo znajduje się w powietrzu, poza budynek. Co następuje potem? Otóż w momencie kiedy woda znajdująca się w zalanych ścianach pomieszczenia, jest ona również odparowana, a cały proces powtarza się do skutku, czyli osiągnięcia zadowalających efektów.
Osuszanie kondensacyjne – postaw na profesjonalistów
Osuszanie kondensacyjne jest jedną z najskuteczniejszych metod osuszania pomieszczeń. Mimo iż obecnie na rynku można spotkać wiele osuszaczy kondensacyjnych, które można zakupić na własny użytek, nie warto podejmować się tego działania samodzielnie. W pierwszej kolejności, trzeba będzie bowiem zlokalizować źródło wilgoci, w czym pomocne okażą się kamery termowizyjne wykorzystywane przez specjalistów z https://termowizjalakus.pl/. Dopiero wówczas, można wykorzystać osuszacze kondensacyjne, a następnie dostosować ich parametry. W tym również powinna pomóc firma specjalizująca się w osuszaniu kondensacyjnym budynków, gdyż jest to gwarancją skutecznego i szybkiego przeprowadzenia procesu osuszania tak, by problem zawilgoconych ścian do nas nie powrócił.