Zalanie ścian to najczęściej efekt nieodpowiedzialności sąsiadów. Wystarczy bowiem zostawić zbyt długo odkręconą wodę w zlewie lub wannie, a o zalanie nietrudno. Co więcej zalanie ścian może być nawet przyczyną awarii sieci wodno-kanalizacyjnej czy pojawiających się w budynku nieszczelności. Nie trudno się domyśleć, że zamoczone i zawilgocone ściany nie prezentują się estetycznie i atrakcyjnie. Jak więc samodzielnie osuszyć ściany po zalaniu i czy warto się tego podejmować?
Niezbędne jest odszukanie przyczyny zalania
Jeśli z różnych powodów nie decydujemy się na usługi fachowców, wówczas samodzielnie trzeba odszukać przyczynę zalania ściany. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż zawilgocenie ściany to nie tylko defekt natury estetycznej. Dodatkowo może pojawiać się w mieszkaniu nieprzyjemny zapach, a także zwiększona wilgoć, która z kolei naraża ściany na wystąpienie pleśni i wilgoci. Jak wiadomo, są one najczęściej przyczyną różnorodnych problemów zdrowotnych w tym także alergii. Z tego też powodu samo usunięcie skutków zalania jest niewystarczające. Niezbędne staje się również usunięcie przyczyny, co wyeliminuje nawracanie problemu.
Jak samodzielnie osuszyć ściany po zalaniu?
Do samodzielnego osuszania ścian po zalaniu, niezbędne będzie zastosowanie dedykowanych urządzeń, nazywanych osuszaczami. Można oczywiście je zakupić w sklepach stacjonarnych, ale również wypożyczyć z firm zajmujących się osuszaniem budynków. Warto jednak pamiętać, że jeśli do zalania doszło w sezonie jesiennym lub zimowym, to trzeba się mocno pospieszyć, gdyż ściany po zalaniu nasiąkają, a tym samym budynek straci swoje właściwości termoizolacyjne. To z kolei poskutkuje znacznie wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Specjalne osuszacze do ścian są urządzeniami, które skutecznie usuwają wilgoć i mokre plamy. Niemniej jednak należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż taki proces z pewnością zajmie więcej niż kilka godzin. Wszystko zależy od wielkości zalania, jednak może się zdarzyć, że osuszacz będzie musiał pracować przez kilka dni bez przerwy, by problem zawilgoconych ścian został rozwiązany.
Czy warto podejmować się samodzielnego osuszania ścian?
Z pewnością wiele osób zdecyduje się na samodzielne osuszanie ścian, przy pomocy osuszacza. Oczywiście, doprowadzenie ścian do porządku własnoręcznie jest jak najbardziej możliwe, ale również i długotrwałe. Jednak warto tu rozróżnić niewielkie awarie w postaci kilku, małych zacieków, od poważniejszych problemów, w którym zalewane są całe ściany. Wówczas jak łatwo można się domyślić, jeden osuszacz nie będzie wstanie podołać zadaniu i o wiele lepiej będzie zdecydować się na usługi profesjonalistów, którzy nie tylko wysuszą ścianę, ale również- jeśli zajdzie taka potrzeba- odciągną wilgoć z głębszych warstw ściany. Usuwanie wilgoci z wnętrza ścian jest bowiem jedynym sposobem na to, by nie powracał do pomieszczenia przykry zapach. Dodatkowo zapobiegnie to również rozwojowi pleśni i grzybów. Podsumowując z drobnymi zaciekami, można poradzić sobie samemu, jednak ściany zalane na ich całej powierzchni, to zadanie dla profesjonalistów.